SLOVO REDAKCE

6. ledna 2018 | Milí čtenáři, je to tady! Omlouváme se všem, kterým to tak nepřijde, ale máme pocit, že tohle je historický moment pro Ostrovní povídky :-). Redakce se nedávno rozhodla podpořit autory Full.of a Leckdo v jejich odhodlání vydat jejich dobře známou sérii povídek Vesnický závod knižně prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit. Pokud se nám zadaří, bude to první publikace vydaná pod patronátem Ostrovních povídek – a dost možná ne vůbec poslední. Tohle by mohlo opravdu začít novou etapu vývoje vašich OP.

032 white bg sm2Autoři povídky výrazně přepracovali, některé kapitoly jsou dokonce napsané z gruntu znovu. Postavy jsou prohloubené, jednotlivé díly jakožto nové kapitoly jsou dobře navázané. Kniha bude také obsahovat zcela nové texty a bonusy, které vám autoři představí v únoru na stránkách projektu na Hithitu. Budeme rádi, pokud se rozhodnete si knihu pořídit a pomoci jí tak na svět.

Zároveň víme dobře, že vydat knihu na vlastní pěst je velmi těžké. Náklady na tisk a vazbu jsou vysoké a bez velkého nadšení člověka ta záplava práce snadno sejme. Proto jsme se rozhodli postarat se o mediální podporu na serveru a předali jsme kontakt na první čtenáře OP, kteří pomáhají s korekturami a s přípravou kampaně. Pokud by ses chtěl nějakým způsobem, byť sebemenším, na podpoře podílet, připravili jsme pro tebe přehledný návod, čím bys mohl hodně pomoct. Pokud máš jiný nápad, sem s ním a napiš nám o něm. Více informací o románu pro vás autoři připravili na stránkách knihy vesnicky-zavod.eu.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

30. prosince 2017 | Milí čtenáři, tak jsme to stihli! Jménem nás všech, kteří jsme pro vás Ostrovní povídky v roce 2017 připravovali, vám přejeme pořádného Silvestra se vším, co k němu podle vás patří, a úspěšné nakročení do ještě úspěšnějšího roku 2018! Ať vás provází síla, radost, tvořivost a moudrost a obklopují jen ti nej kluci! :-)

Vaše Redakce

pf2018

SLOVO REDAKCE

9. prosince 2017 | Milí čtenáři, počasí se za těch pár týdnů ani nestačilo pořádně změnit a už je tu nové slovo redace. Není divu, když se kolem Ostrovních povídek teď děje tolik věcí. Kromě každodenní porce čerstvých povídek bude tato zima plná novinek a příjemných překvapení!

tumblr01Začneme hned prvním předvánočním dárkem. Ostrovní povídky zamířily na Tumblr, slavnou blogovací sociální síť. Na našem novém profilu najdeš pravidelné upoutávky na nově publikované povídky, takže když si nás začneš odebírat (hezky česky folouvovat), budeš mít info o novinkách automaticky a z první ruky. Těšit se můžeš nejen na povídky a aktuality o současném dění v komunitě (mnohem častěji, než co se dozvíte ze Slova redakce), ale také inspirativní obrázky k tématu povídek pro navození té správné atmosféry, články a zamyšlení, možná i rozhovory s autory. Vše se uvidí. Důležitý bude váš zájem a vaše zpětná vazba.

A kdo za tím vším stojí? Ek diri, představujeme vám novou posilu našeho týmuS.Frei – který se s vervou ujímá nejen Tumblr projektu, ale také se na něj jistě budeme obracet pro radu ohledně moderní mediální komunikace. OP musí jít s dobou, no ne? Pokud se vám nápad líbí, určitě S.Frei podpořte a profil začněte odebírat. A pokud nemáte ještě účet, vytvoření je otázka chvíle. 

A protože zapálených nováčků v týmu máme už více, rozhodli jsme se jim poděkovat na nástěnce "slávy" v levém panelu pod názvem SPOLUPRACOVNÍCI. Pokud bys nám také chtěl pomoci, ať už s korekturami, s mediální komunikací, nebo máš nějaký jiný zajímavý nápad, určitě se ozvi – čekáme na tebe :-)

Hezké prosincové čtení vám všem a do svátků se snad ještě ozveme (kdyby ne, tak příjemné Vánoce a vše nej do nového roku).

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

4. listopadu 2017 | Milí čtenáři, rtuť teploměru od posledního slova redakce už opovážlivě klesla, aktivita volných triček a trenek spadla k absolutní nule už před týdny a nahradily je tlusté bundy a čepice. Holt, podzim sexy klukům nepřeje. Přeje ale klukům literárním, kteří k vám putují už dobře zavedeným tempem povídka za dva dny bez ohledu na náklady na vytápění. A z toho máme i my velkou radost.

Umíš socky? Hledáme zapálené správce na náš Tumblr.

Dík za tohle tempo nepatří ale jenom autorům (jim děkujeme vždycky!), ale také našim novým korektorům. Na základě naší výzvy v minulém slovu redakce se nám přihlásilo šest kluků a dva z nich se připojili k týmu, který za Ostrovními povídkami stojí: Doublemo a Jaachim H. Tuulenhenkäys. Bez jejich statečné rytířské práce bychom měli s tou gramatickou saní opravdu co dělat: usekneš jednu hlavu, ale druhá na jejím místě vyroste :-) Pokud budete mít chvilku, můžete jim poslat zprávu a v bitce je dobrým slovem podpořit.

A jak jsou Ostrovní povídky našlápnuté, rádi bychom šli trochu s dobou a zkusili se objevit na sociálních sítích. A proto vyhlašujeme další konkurz – tentokrát hledáme nadšené správce pro náš Tumblr. Co by to pro tebe znamenalo? No, především velkou volnost a kreativitu; jakou tvář našemu blogu vtiskneme, bude z velké části na tobě. Budeš chtít napsat krátké shrnutí k právě vyšlé povídce, nebo raději najdeš super fotku, která její atmosféru vystihne? Nebo máš jakýkoli jiný nápad? Sem s ním!

A nemusíš se omezovat jen na sociální síť. Co takhle zkusit napsat nějaký článek na naše spřátelené weby? Udělat rozhovor s populárními autory a postnout to sem na stránky nebo to dokonce pustit do světa? Dej o Ostrovních povídkách vědět! Meze se ti jako mediálnímu šéfovi nekladou a můžeš si to napsat jako stáž do hvězdného životopisu – Chief Marketing Expert na tom nejlepším a nejvíc cooool literárním webu v téhle lokální skupině galaxií.

Tak se těšíme na ten příval zájemců! A vám ostatním příjemné podzimní čtení.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

7. srpna 2017 | Milí čtenáři, o čem že se bude po tomto slovu redakce mluvit? S Ostrovními povídkami je to jako se složitým strojem: pokud běží dobře, snaž se nic neměnit. A tak jsme si říkali, co se s tímhle literárním strojem stane teď v létě. Všude třicítky, většina kluků u vody zahraniční (moře) nebo domácí (rybník), to nikdo nebude mít čas ani mentální energii psát ani číst. Ale opak je pravdou – stroj pracuje na plné obrátky. Vypadá to, že nejlepší na letní vedra je zastíněná terasa, v ruce jedné ledový čaj a v ruce druhé… Ostrovní povídky. A my jsme moc rádi. Poslední dobou se na serveru objevuje nová povídka každé dva dny, kterou si za pár týdnů přečte na tisíc čtenářů. I víc.

Hledá se korektor

A tohle je opravdu nápor. Nejenom na vás, čtenáře – to je totiž nápor veskrze příjemný, ale také na redakci. Bez každodenní návštěvy redakčního systému a pár hodinek editace textů si už ani den představit nedokážeme. I přes naše nasazení prostě nestíháme. A proto přicházíme s nabídkou kvalitního korektorství :-)

Nemyslete si, stát se korektorem textů na Ostrovních povídkách je mazec. Hledáte praxi pro budoucí povolání editora, vydavatele, novináře? Dejte si nás jako referenci! Hledáte solidní brigádu na léto, díky které kromě sakra dobrého pocitu získáte i VIP přístup k nejnovějším textům? Jděte do toho! Jsi hnidopich, akurátník a knihomol a doposavad sis za to nevysloužil nic než nevděk? U nás dojdeš uznání vrchovatého! Vždycky jsi chtěl kluky opravovat, pomáhat jim vylepšovat jejich tvorbu a nabízet dobře míněné rady a styděl jsi se ozvat? Teď máš možnost stát se hrdým členem Redakce a vysekat se zlatě kolorovaným klínovým písmem do žuly historie Ostrovních povídek. A stát tě to bude jen jedno jediné kliknutí na banerek a vyplnění formuláře. A pak už to pojede samo, uvidíš.

Dík moc a užívejte léta ideálně ve společnosti České… Ostrovních povídek, samozřejmě! Ĝis reskribo!

Vaše Redakce

 

SLOVO REDAKCE

3. května 2017 | Milí čtenáři, možná vás to už taky nejednou napadlo. Jak to, že jsou Ostrovní povídky tak krásně čisté, bělostné, v jednoduchém a přehledném designu? Jak to, že se mi tady texty čtou o tolik lépe než jinde? Jak to, že ty stránky vypadají tak uceleně? Jak to, že na Ostrovních povídkách můžu přečíst i delší text a moje pozornost netěká? Odpověď je jednoduchá: na stránkách totiž není žádná reklama. I když nám ji už některé společnosti vnucovali. Nikdy nebyla a snad ani nebude!

discobolos

Ano, opravdu. Nic tu na vás nebliká, nic nevyskakuje, nevysouvá se z boku, nepřehrává otravná videa a v horším případě nespouští zvuky. A teď se zamyslete, kolik znáte v dnešní době nevýdělečných webů, které nemají vůbec žádnou reklamu... Ano, snažíme se to dělat jinak než ostatní, nekomerčně a zdarma a prostě od začátku projektu (bože, v létě to bude pět let!) platí všechny náklady na provoz a rozvoj stránek redakce sama.

Nedávno nás napadlo, že by možná leckdo z vás chtěl na provoz stránek přispět, byť i jen symbolicky. Ať už jako akt solidarity, nebo jako chytrou podporu udržet web dlouhodobě bez reklam a v provozu. Proto dnes přinášíme novinku (ano, Modří si už pod menu vlevo všimli a vědí): možnost přispět rychle, jednoduše a bezpečně kartou přes tlačítko Donate (daruj) služby PayPal. A jako poděkování pro podporovatele jsme připravili několik odměn, mezi nimi jednu skutečnou specialitu, o které jste možná už snili, ale nikdy ji nevyslovili nahlas ;-). Přečtěte si o nich a budeme rádi, když se rozhodnete téhle možnosti využít.

Gravajn dankojn!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

25. února 2017 | Milí čtenáři, v Čechách je pořád zima. Luhy a háje sužuje vichřice a déšť se sněhem, a proto je samozřejmě lepší zústat doma, udělat si čaj a číst Ostrovní povídky. Jak jinak si také vysvětlit úžasnou úrodu textů po Novém roce? Celkem 15 povídek za necelé dva měsíce, to je už víc než jen deštík nadcházejícího jara, to už je průtrž mračen. A abychom zůstali styloví, umícháme z toho tak trochu déšť se sněhem, loňským sněhem…discobolos

Ano, vyhodnocení ankety za minulý rok 2016. A kdo že tedy získal prvenství v souboji o prestižní odznáček ke své povídce? Tak tedy: v kategorii Romantika ocenění všeho čtenářstva získává… Saavik se svým Konopištěm! Gratulujeme! Kategorii Klasika zase neúprosně kralovalo Londýnské dobrodružství od FentyXXe – taktéž gratulace! A nyní kategorie nejobávanější: ve stylu Tvrďáren se na zlaté příčce umístila Nudistická ubytovna, kterou provozuje Filip Svlečený – blahopřejeme! A v Ostrovním světě zase pozornost upoutala výborná povídka Chci Toma od Paula, který chce Toma90 – skvělá práce, gratulace! Všem připínáme v tomto slavnostním okamžiku odznáčky k povídkám a doufáme, že takové ocenění pro vás bude dalším impulzem k tvorbě.

Zároveň ale chceme poděkovat všem autorům, kteří svými texty obohatili náš server v roce 2016. A pokud vás zamrzelo, že se zrovna vaše povídka neprobojovala na vrchol žebříčku popularity, nevěšte hlavu. Na tomto webu publikujeme jenom opravdu hodnotné texty, vybíráme je jako nejlepší z řady povídek, které každý měsíc do redakce dorazí. Vytváříme tak koláž povídek, z nichž každá je hodnotná něčím jiným – ta originalitou, ta dobrým příběhem, jiná zase dobře popsanou akcí nebo neobvyklou myšlenkou. Pomyslný odznáček připínáme tedy všem z vás, autorů!

A pokud i vy, čtenáři a uživatelé webu, cítíte, že byste chtěli redakci a celému projektu poděkovat, máme jednoduchý návod s mnoha způsoby, jak nás podpořit. Připomínáme, že celý web je zcela nevýdělečný, bez jediné reklamy a všichni lidé zde pracují jen z nadšení pro věc. Pokud se rozhodnete pro nějakou formu podpory, dejte nám o tom do redakce vědět, můžeme vás uvést na seznam podporovatelů.

Tak tedy: ceny jsou uděleny, děkujeme za pozornost a čtení a psaní zdar – gay fikci zvláště!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

15. ledna 2017 | Milí čtenáři, pořád jsme si nezvykli a málem jsme to nestihli (ale ještě je leden, takže se to počítá): přejeme vám vše nejlepší do nového roku! Ať se vám podaří uskutečnit všechny vaše plány – a ať se vám daří vymýšlet uskutečnitelné plány! discobolos

Pořád jsme si na to nezvykli. Kolikátý je to už přelom roku, který s Ostrovními povídkami slavíme? Kolikátý Nový rok boříme nohy do rozehřátého písku, sledujeme kluky s nejistou chůzí po pláži snažíce se bojovat s ranní kocovinou svěžím mořským vzduchem. A vzpomínáme, co v Praze. A možná právě kvůli rozdílům v "podnebí" jsme si loni připadali jako tvůrci samizdatu. Ano, skutečného gay-erotického samizdatu, v němž nalézají útočiště texty, které stojí na pomezí mezi klasickou a erotickou literaturou. Povídky, které (ještě) nemají svou literární škatulku, a proto to mají v životě těžší. A uvědomili jsme si, že toto je něco, čeho si na Ostrovních povídkách nejvíc vážíme a co chceme i další rok rozvíjet, jak jen čas a energie Redakce a korektorů dovolí.

Jedna z věcí, která nás opravdu těší, je počet povídek v loňském samizdatu: bylo jich neuvěřitelných 129 originálních a kompletně revidovaných textů. To nejsou stovky, ale spíše tisíce stran. To je pořádná virtuální bichle. A čtenářů také není poskrovnu: povídky si přečte denně více jak 300 unikátních uživatelů. Myslím, že v tuto chvíli už můžeme všichni chápat Ostrovní povídky jako regulérní elektronické nakladatelství. A opravdu, kromě běžného publikování na našem serveru bychom rádi letos přišli s něčím opravdu novým: s tištěnou publikací. O co se bude jednat a zda se to nakonec opravdu podaří, se nechte překvapit.

A jak už se stalo tradicí s novým rokem, vyhlašujeme i letos anketu o Nejlepší povídku za rok 2016. Jelikož se loni sešlo tolik povídek, budeme netypicky vybírat mezi pěti povídkami v kategoriích Romantika a Klasika. Kategorii Romantika tento rok opanuje náš stálý autor Saavik, ať už sám (Konopiště, Slepá láska, Svět je malý), tak společně s Hráškem (Ostrov Kentaurů), doplňuje ho pak ještě série povídek Zakázaná láska od nového autora Eddie24. V kategorii Klasika máte možnost zvolit mezi závěrečnými povídkami sérií Vesnický závod (autorů full.of a Leckdo), Policejní hlídka (od Michala) a Lyžařský výcvik (od Good Guye) a dále mezi sérií V zajetí džungle od dvou posledně jmenových autorů a série Londýnské dobrodružství (od autora FentyXX). V kategorii Tvrďárna soutěží dvě povídky Filipa Svlečeného Nudistická ubytovna a Taneční kurz se sérií od Good Guye Mukl. Samostatnou kategorii Ostrovních povídek obsadil Paul se svými povídkami Tři mouchy jednou ranou, Já, Markus a César a ve spoluautorství s tom90 s povídkou Chci Toma. Za kategorii Romány posíláme alespoň čestné uznání jedinému loňskému románu Románová pohádka od MichalaHlasujte prosím vlevo, anketa změnila trochu formát, takže si s tím musíte poprvé pohrát.

Děkujeme, že jste po celou dobu s námi, že čtete a píšete povídky, že je opravujete (velký dík patří Filipovi Svlečenému, našemu výbornému korektorovi) a že nás propagujete. Díky tomu jsme přesvědčeni, že rok 2017 bude ještě úspěšnější než ten minulý.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

13. února 2016 | Karaj legantoj, milí čtenáři, nur simple en malmulte da vortoj: jen nova kostumo de nia servilo! Jednoduše pár slovy: spouštíme novou responzivní verzi stránek! :-)
discobolos

Jak jsme předesílali minulý týden, dnes večer se povedl přesun webu do nového, aktualizovaného kabátu. Ten přináší pár důležitých novinek: především responzivní design umožnuje snadné procházení stránek i na menších displejích vašich mobilů a tabletů. Vylepšený systém soukromých zpráv umožňuje komfortnější komunikaci mezi uživateli a chová se už více jako běžný email. Změn doznala i grafická identita stránek; nové logo, grafické prvky po stranách i font nadpisů, věříme, posouvá projekt do mírně současnější polohy. Pro autory je podstatné, že systém nyní umožňuje inteligentní verzování vašich povídek během korektur, takže vaše původní texty budou stále k nalezení.

Jak projekt Ostrovních povídek roste, žádá si více a více pozornosti nás v redakci. Vítáme tedy každou pomoc, například s korekturou textů, díky které jsme mimo jiné našli dostatek času na přeskriptování stránek. Nicméně podpora i vás ostatních se v budoucnu stane klíčovou pro rozvoj a udržování serveru. Připravili jsme proto novou položku v menu nazvanou Podpořte nás, kde se dozvíte, jakými všemi způsoby můžete přispět k bezproblémovému provozu a rozšiřování projektu, k růstu jeho věhlasné pověsti, růstu tak velikému, že jeho sláva hvězd se bude dotýkat, a překonávaje propastné prostory mezigalaktické, rozmachem svým zahanbí vesmír, a jehož následný pyšný kolaps zachytí vzdálená civilizace v obdobě Michelsonova interferometru jako něžné, desetinu sekundy trvající vibrace gravitačních vln. Ach, když vidíte, co může vaše podpora znamenat, to může zůstat vaše srdce vlažné? :-P

Nám všem tedy přejeme příjemný čas strávený na staro-nových stránkách a doufáme, že nám zachováte přízeň. Vivu longe kaj bonfartu!

Vaše Redakce

P.S. I na toto Slovo redakce můžete, jak jinak, reagovat v diskuzi níže:

SLOVO REDAKCE

7. února 2016 | Tre karaj legantoj, milí čtenáři, ni alportas al vi novaĵojn pri la novaj proponaj funkcioj de nia servilo! Nezvykle brzy přicházíme s dalšími novinkami – důvod je jednoduchý: děje se toho teď povícero. Nejprve nám doběhlo hlasování o nejlepších povídkách roku 2015, které je třeba vyhlásit, a zároveň jsme se v redakci vrhli na úpravu systému serveru, který nově nabídne mnoho nového a využije modernější technologie a řešení. Ale nejprve pěkně popořádku.
discobolos

Výsledky čtenářské ankety za rok 2015 byly zřejmé z prvního pohledu na hlasovací formuláře. Většina vítězných textů porazila své konkurenty se znatelným náskokem bodů, a to ačkoli se poslední dobou této bitky účastní povídky stále vyšší a vyšší literární úrovně. Jak to tedy dopadlo? Nebudeme napínat a pomyslné vavříny předáváme v kategorii romatika Saavikovi za povídku Pokus, mezi klasikou uspěl první díl Lyžařského výcviku od GoodGuye, který zaujmul čtenáře i v kategorii tvrďárna s povídkou Zmrd. Mezi ostrovními povídkami si vaši přízeň zasloužilo Paulovo Stěhování a v románových cyklech pak série Zlomená křídla od Adama Adlera. Všem oceněným gratulujeme, děkujeme za jejich obohacení tohoto webu a k povídkám jim připínáme označení Nejlepší povídka roku 2015. Tak ať se dobře čtou!

Druhou novinkou je již avizované vylepšení webového prostředí serveru. Především díky pomoci ze strany dobrovolníka z vašich řad a nové posily redakce na korektorské pozici jsme našli dostatek času na dlouho čekající update systému. Přestože mají tyto stránky mnoho funkcionalit, které se musely doprogramovat ručně, můžeme oznámit, že vše se povedlo a na novou platformu přejde server příští víkend 13. - 14. 2.

Co s sebou nový systém přinese? Pro běžného uživatele především to, že stránky budou responzivní a vy si tedy budete moci povídky číst na tabletech a mobilech mnohem pohodlněji. Zároveň jsme zapracovali na lepším systému soukromých zpráv, který se nově bude chovat více jako klasické emailové prostředí. Mezi menší změny bude patřit také nové logo a mírná úprava designu směrem k 21. století. Blíže vám novinky představíme příští víkend. Zatím se můžete jenom těšit a jednodenní nepřístupnost serveru tak omluvit pro lepší a zářivější zítřky. Jes, jen la brilo de nia mirinda estonteco! 

Vaše Redakce

P.S. I na toto Slovo redakce můžete reagovat v diskuzi níže:

SLOVO REDAKCE

10. ledna 2016 | Niaj karaj legantoj, milí čtenáři, feliĉan novan jaron 2016, a nebo staré dobré české PF 2016 vám všem! Doufáme, že jste si užili příjemné globálně oteplené Vánoce a vykročili do nového roku s co možná nejmenším počtem traumatizujících předsevzetí. A pokud se ptáte na nás? Jsme zase zpátky z Ostrova v Čechách a užíváme si místní podnebí. A stejně jako tento planetární systém, i náš povídkový server se přehoupnul do úsvitu dalšího roku své existence, z čehož máme samozřejmě radost. Tu totiž ještě navýšila slušná záplava povídek, které se na nás přes svátky vyrojily a rojí se i nadále. A nebýt těch útrapných hodin strávených korekturami, snad bychom vás povzbuzovali do ještě větší autorské aktivity (cítíte tu nadsázku, že? :-) ).
discobolos

Některé z těchto nových přírůstků se dokonce probojovaly do každoroční ankety o nejlepší povídky  tentokráte roku 2015. Podívejte se vlevo a račte hlasovat, jaká z nich vás oslovila nejvíce. Vzhledem k velkému počtu povídek můžete znovu hlasovat po jednotlivých kategoriích včetně kategorií Ostrovní a Romány, které ani tento rok nezůstaly nenaplněné.

Poslední dobou také ožil náš původní Ostrovní svět několika povídkami (a další jsou na cestě!), což nás těší s ohledem na to, že na tento zajímavý kout světa se před nedávnem téměř zapomnělo :-).

Pravidlo minimálně pěti komentářů k povídce nutných pro publikování jejího pokračování jsme se rozhodli ponechat i pro následující rok, jelikož takto se autorům častejí dostane zpětné vazby, která pro ně tolik znamená. Zároveň chceme poděkovat těm čtenářům/autorům, kteří tak činí často a pravidelně; díky jedné vaší investované minutě můžete popohnat publikování pokračování až o měsíce... a to už stojí za to, nemyslíte?

Přibyly také malé změny technického rázu. Především jsme na žádost jednoho ze čtenářů prodloužili výpis posledních komentářů ze tří na sedm. Věříme, že to umožní lepší orientaci v tom, co se v komunitě na serveru děje. Zároveň jsme se rozhodli ukončit naší prezentaci na Facebooku a odstranit sociální buttonky v zápatí, protože je nikdo nepoužíval.

A na poslední řádky jsem si nechal trochu tajemna: připravujeme pro vás něco opravdu nevšedního, co by mohlo spatřit světlo světa, řekněme, v létě. Což není tak zlé: uvědomíte-li si, jak často se dostaneme k napsání nového Slova Redakce, je léto jen přibližně jeden další úvodník vzdálené. A od teď až do té doby čtěte/pište často a blaze! Legu kaj skribu ofte kaj plezure!

Vaše Redakce

P.S. Nyní můžete okomentovat i tento příspěvěk kliknutím na odkaz zde:

SLOVO REDAKCE

11. července 2015 | Karaj legantoj, milí čtenáři, ni sendas ĉi tien al vi saluton el bordo de Pacifiko kaj esperas ke la somera vetero estas sufiĉe komforta en Ĉeĥio. Ale i kdyby počasí v Čechách nebylo sufiĉe komforta, léto i se svými tropickými vedry přináší něco užitečného: mnoho z vás čtenářů má prázdniny, a tedy i volný čas. Třeba na psaní. A proto se nám do redakce dostaly kromě dalšího pokračování Vesnického závodu s podtitulem Noční akce také nové povídky slibující četná pokračování, například série z učitelského prostředí 4. D, vodní radovánky Voda 2014 nebo noční nahmatávání v Nečakaném vzplanutie.Ostrovní povídky na pláži

A jak nám autoři častokrát připomínají, čas není to jediné, co takový psavec k tvorbě potřebuje. Pominu-li kvalitní klávesnici a horký (v létě samozřejmě ledový) čaj, je to zpětná vazba od čtenářů, na kterou autoři často velmi vytrvale čekají. Nejenom že jim zájem čtenářů dodává chuť něco dalšího napsat, ale také rádi o peripetiích diskutují a vítají nové nápady. Bohužel, přesto že si zavedené povídky přečte třeba až 2000 lidí, komentář většinou nedá nikdo z nich. Myslíme si, že těch 20 sekund času pro udělení komentáře je ku prospěchu všech  autory to motivuje, redakci těší aktivita na serveru a čtenáři mohou ovlivnit osudy postav či si prostě s oblíbeným autorem popovídat. Proto komentujme, komentujme  je to to nejmenší, co můžeme udělat, a zároveň na tom celý server stojí.

Abychom neskončili jenom u slov (což by možná některé autory nepotěšilo), rozhodli jsme se podpořit komentování textů i ze strany redakce. Od této chvíle budeme publikovat další text autora pouze poté, co jeho předchozí povídka (nebo díl) obdržel nejméně pět komentářů. Čtenáři, dostáváte tedy částečně osud nových povídek do svých rukou, a proto pokud si přejete další díl, neváhejte příliš dlouho a povídku okomentujte! A vraťte se také k oblíbeným povídkám a podpořte jejich pokračování svým komentářem. 

A teď už nám nic nebrání se vydat do nových letních dobrodružství, ať už v lese za středočeskými Semčicemi, na vodě, ve školní lavici, nebo tam, kam se dosud nikdo nevydal! Aŭ tie kie neniu iris antaŭe! Žijte dlouho a blaze! Vivu longe kaj bonfartu!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

16. března 2015 | Milí čtenáři, tento způsob jara zdá se mi poněkud nešťastným. A jde samozřejmě o dva odvěké březnové póly: jarní únavu a zapalování lýtek. Hlavně tedy tu únavu, která si opět vybírá podle neznámého klíče svoje oběti a tento úvodník patří mezi ony nešťastníky. Jakápak je to spravedlnost, když naší redakcí prochází poslední týdny úplná záplava nových povídek a já tu přitom sedím bez nápadu před bílou plochou monitoru a kurzor bezradně bliká a bliká a bliká... :-)jaro

Samozřejmě, i ten nejunavenější redaktor má radost, když se mu do kanceláře hrnou kvalitní texty. A myslím, že jste si té vlny všimli i vy. Takže namátkou ty nejvýraznější: S chlapcem ve veľkom meste jsme prožili už čtyři díly, něco málo o Teorii a praxi jsme se dozvěděli v rámci Vesnického závodu, Zlomená křídla se rozjela během února na celých šest pokračování, ochutnali jsme pět kousků Slaného dezertu, zatímco v rámci Miniatur zase několik Příloh. Dostali jsme se také do prostředí sociálně vyloučených v Chlapci a bezdomovcích, et permaneo tamen non minimus, amicitia meus, vegrandis trinus ut veneficus universitas in Hic dracones sunt.

Nesmíme zapomenout na anketu, která před pár dny skončila, a na vrcholu vašich preferencí se tak octl a vavřín Povídky roku 2014 symbolicky přebírá Adventní kalendář od autora Dračice. Blahopřejeme!

Tak. Na úplný nedostatek radakční inspirace to není špatné. Vám čtenářům i našim autorům přejeme podnětný a plodný způsob jara; a komu se takový prozatím nezdá, nechť je na Ostrovních povídkách pečený vařený, protože tady to vypadá na pořádně vydatný guláš! Tak. Ono to s tou inspirací nebude vskutku tak tragické. Fruere! :-)

Vaše Redakce

 

SLOVO REDAKCE

12. ledna 2015 | Milí čtenáři, poslední číslice datumu zde nalevo se opět přehoupla a stejně jako minulý rok, i letos se tak stalo v nejméně vhodnou chvíli. Je zima, tma, ulice přežívají jen díky umělému osvětlení, lidé chodí do svých prací a táží se potichu (a myslím, že je nikdo neslyší), proč to všechno vlastně dělají, pod nohama jim nekřupe sníh, ale země je přesto chladná; a Slunce daleko, daleko. A aby jejím zhmotněním někoho dalšího zatěžovali, lidé schovávají svou malou novoroční depresi pod zimní bundou a utěšují se, že zkušenost říká, že tma nebude trvat věčně (jenže tím nás utěšovali, když jsme byli dětmi, že?); jenže pak ty samé lidi, jste-li pozorní, potkáváte na nábřeží, na nádraží, v podještědí a na Petříně a u stánku, kde prodávali burčák, a všimnete si, že se rozhlíží a vlastně tomu nevěří - protože Slunce nesvítí, nesvítí...

pf2015

A v tuto chvíli si vzpomenete na Ostrovní povídky a uvědomíte si, že není rozdílu mezi světem tady venku, tmavým a hodiny a minuty počítajícím, a tím uvnitř, tím myšlenkovým, vizemi světů, které plodí vaše fantazie. Protože oba světy mají počátek v naší hlavě. A tak se stane, opět jako minulý rok, že Ostrovní povídky vytáhnou tisíce čtenářů z chmurů a nabídnou osvěžující zkušenost s mladými opálenými kluky, energii uloženou v lidské vášni a věčné léto, které nekončí, nekončí... :-)

A abychom učinili tradici zadost, i tentokrát vyhlašujeme anketu Povídky roku 2014 - na hlavní stránce vlevo. Opět máte v hlasování na výběr mezi nejúspěšnějšími původními povídkami ze všech tří kategorií. Tak volte pečlivě - váš hlas může právě vašeho autora povzbudit k další tvorbě - a přejeme pevnou ruku!

Za poslední měsíce jsme se dočkali opět řady zajímavých přírůstků. Soubor Vesnický závod získal pokračování Tři špioni od autorů full.of a Leckdo (zákulisní informace tvrdí, že nový díl je už jenom otázka několika dní - uvidíme); tvrďárny rozšířila úspěšná povídka z prostředí podolského bazénu Čtyři plavci a já od autorů Leckdo a TomDog; trochu exotiky jsme si užili v povídce ze Šanghaje Chlapec ve veľkom meste od Marka; netradičně pojatý exkurz do D/s vztahu na odlehlé chalupě nám pak zpřístupnila povídka Nové štěně od Snakea. A tradičně mnoha pokračování se dočkal cyklus Samson od Saavika, který momentálně pokořil pořadové číslo 12.

Spolu s redakcí Ostrovních povídek vám přeju do nového roku nadhled nad běžnými starostmi, úspěch ve věcech, které považujete za důležité, a stále vybroušenější cit pro krásu a vzrušení z mnoha jejích podob.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

27. srpna 2014 | Milí čtenáři, léto si prošlo svými parnými dny a naděje na shlédnutí zástupů kluků do půl těla pomalu nastoupila svůj vytrvalý závod ke dnu. Ovšem nepodléhejme tomuto podzimu erotické představivosti a podívejme se raději na novinky, které se na našem serveru za poslední měsíce udály.

ostrov penis small

První dvě novinky jsou technického rázu. Nejprve tedy - jsme na Facebooku. Ano, dokonce i my, lehce konzervativní a kritičtí v otázkách sociálních pavučin, jsme podlehli tomuto volání a rozhodli se pro tento fb experiment. Jeho smyslem je jednak ulehčit čtenářům hlídání nových povídek a také možnost mírného rozšíření povědomí o Ostrovních povídkách. Samozřejmě, těžko usuzovat na míru zájmu z vaší strany - proto po pár měsících zhodnotíme počet nalikovaných uživatelů a rozhodneme se nad dalším osudem fb stránek. Můžete to také brát jako malou anketu nad otázkou: "Chcete sledovat novinky z Ostrovních povídek na Facebooku?" Jak asi tušíte, chcete-li, klikněte na like. A to není vše - doporučujeme nastavit si Dostávat upozornění (po najetí kurzorem na To se mi líbí na našich fb stránkách), abyste byli on-line informováni o každém novém literárním dílku z řad našich autorů. Doufáme tedy, že této možnosti využijete!

Druhá technikálie je daleko prostší a lze ji sdělit osmi slovy - tak schválně: nově je možné psát příspěvky pod povídky anonymně.

A poslední novinky jsou tradičně nové literární kusy na serveru. Především se v seznamu objevila nová očekávaná povídka ze série Vesnický závod: Dobytí Holí od full.of a Leckdo. Pokud vás tedy zajímá další osud pubertálních mladíků na vesnicích v okolních kopcích kolem Mladé Boleslavi, vrhněte se na ni. Dalšími přírůstky jsou nový příběh Toma a Kosti (od tom90 a Kostya), tentokrát v Tanečním klubu, nebo se vydejte vzrušujícím Autostopem s autory Leckdo a honimrad. Saviik dále rozvinul svůj příběh Samson o další dva díly 5 a 6.

Tolik tedy za nás, budeme rádi, když se dozvíme i něco od vás - například na našich diskuzích na těchto stránkách a nebo i na tom Facebooku, když už ho máme. Mějte se a čtěte, piště, komentujte!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

28. dubna 2014 | Milí čtenáři, jaro je v plném proudu, a je tedy ideální čas na nejrůznější výlety do přírody ideálně spojené s nějakým kulturním zážitkem. My jsme se na jeden takový při naší poslední návštěvě Ostrova vypravili a alespoň formou tajně pořízeného záběru se o něj s vámi chceme podělit. Doufám, že si všimnete těch kamínků, co jsme pro vás vyskládali :) 

ostrov penis small

Naše prokrastinace na Ostrově je také jeden z důvodů, proč se dostáváme k vyhodnocení ankety POVÍDKA ROKU 2013 až nyní, kdy už se v každé z pěti vyhlášených kategorií nastřádaly desítky hlasů. Neoddalujme tedy už ani o chvíli udělení titulu těm povídkám z minulého roku, které se vám čtenářům líbily nejvíce.

V kategorii romantických povídek zvítězila povídka napsaná společně Saavikem a Hráškem Pohádka o vodníkovi, zatímco v kategorii vícedílných románů zvítězila Saavikova série Strážce Černé věže, na kterou nyní navazuje další série povídek.

V dalších kategoriích také vítězily povídky napsané společně dvěma autory. Tato forma je tedy mezi vámi čtenáři zdaleka nejoblíbenější a pro začínající, ale i stávající autory je to určitě signál, kudy by se měly jejich úvahy ubírat. Připomeňme jen, že na společném psaní je možné se domlouvat přímo pomocí zpráv nebo ve speciálním diskuzním vlákně.

V kategorii klasika se znovu prosadila další povídka z velmi oblíbené a diskutované série Vesnický závod: Léčka na koupáku od autorů full.of a Leckdo, která se před pár dny dočkala dalšího pokračování. Kategorii tvrďáren jednoznačně dominovala povídka Do noci v kanclu autorů Leckdo a roupes, která je zároveň jednou z nejčtenějších na tomto serveru. Nově vytvořená kategorie pro všechny příběhy z prostředí Ostrova má také svůj vítězný text, ve kterém se dozvíte, jak se tom90 a Kostya seznámili ve Škole surfingu.

Všem autorům povídek blahopřejeme a doufáme, že je tento úspěch bude motivovat k další tvorbě. Všechny ostatní i potenciální autory vyzýváme, aby si svá díla nenechávali v šuplíku a co nejbrzčí publikací je přihlásili do příští ankety Povídka roku.

Redakce

SLOVO REDAKCE

14. února 2014 | Milí čtenáři, zima se v ČR zatím moc neohřála, a tak se není čemu divit, když se autoři nemusí schovávat v teple domova a zabývat se psaním povídek. Pomalý rozjezd nového roku nám ovšem dosyta může vynahradit připomenutí těch nejlepších počinů z uplynulého roku.

Kdy jindy se začíst do těch nejromantičtějších příběhů než právě na svátek všech zamilovaných? Navíc když tu máme nejen několik velmi podařených romantických povídek (Jak dál - 3Pohádka o vodníkovi a Souznění 2), ale také hned tři mnohadílné romány (Proměny lásky, díl IIIStrážce Černé věže a Ve jménu Říše). Hlasovat můžete nezávisle v obou kategoriích!

Pro ty, kdo k příběhu preferují také pořádnou dávku vzrušení, tu máme nejen tři klasické povídky od zavedených autorů (A sametový byl hlas Harlekýna 2Trojka - 3 a Vesnický závod: Léčka na koupáku), ale nově také tři premiérové povídky od čerstvých Ostrovanů (Dvě slova?Škola surfinguTrosečník), kde poslední dvě jsou napsané dokonce v páru.

Příznivci tvrdších povídek minulý rok bohužel nebyli uspokojeni dostatečně, přesto však jsme do ankety několik povídek našli (Do noci v kancluDobrodružstvá Filipa Leitera: 1. a Dobrodružstvá Filipa Leitera: 2.). Potenciální autoři by o této kategorii měli pořádně popřemýšlet, protože je zdaleka nejčtenější ze všech a je v ní nejmenší konkurence. Titul Povídka roku, který vítězné povídky v každé z kategorií dostanou, je tak mnohem dosažitelnější.

Děkujeme všem autorům, kteří minulý rok přispěli, a vyzýváme všechny čtenáře, aby jim poděkovali svým hlasem v anketě nebo komentářem, protože to je hlavní motivace k dalšímu psaní.

Redakce

SLOVO REDAKCE

22. prosince 2013 | PF 2014Milí čtenáři, přiblížil se konec roku a s ním i v ČR typický sníh. Jak je ale vidět, našli se za poslední měsíce i tací, kteří jako my dávají přednost horkému odpolednímu slunci, prohřátému písku, vysokým vlnám a stínu rozeklaných palem. Kostya, tom90 a Alex se k našemu pobytu na Ostrově přidali alespoň virtuálně jako autoři několika povídek z ostrovního světa. Díky nim se rozvíjí i tato část webu a doufáme, že se brzy přidají i další. Protože čím víc neokoukaných kluků, tím lépe :-)

Anketa o Nejlepší povídku léta 2013 měla více než dost času na opravdu zevrubné prohlasování - a je nám ctí ji uzavřít s ohlášením vítěze: Vesnický závod: Pod motorkou od autorů Leckdo a full.of. K úspěšné tvorbě gratulujeme a těšíme se na další ostře sledovaný počin z této série.

Ostrovním povídkám bylo v říjnu jeden rok, proto mu do jeho druhého roku stejně jako vám, čtenářům, do toho nového přejeme mnoho inspirace a nekončící představivost. A s tímto přáním se s vámi pro tento kalendářní rok loučíme - v Čechách přejeme sněhovou nadílku a my si jdeme dát Piňa Coladu.

Ještě jednou vše nej přejí
Tví Ostrované

SLOVO REDAKCE

15. září 2013 | Milí čtenáři, léto skončilo docela znenadání a stejně rychle zmizela i opálená těla za bavlnou a umělými vlákny. Nezbývá tedy naž zapnout opět fantazii, které mají autoři i čtenáři našeho webu jistě až přemíru. Dobrou ukázkou toho jsou vaše letní příspěvky, které se teď ovšem stanou jeden druhému konkurentem: přichází vyhodnocení vašich letních počinů - anketa o nejlepší povídku léta 2013. Do souboje jsme zařadili pět původních povídek (textů, které byly publikované pouze na tomto serveru) s nejlepším hodnocením čtenářů. Tak hlasujte a volte - vítězného autora úspěch jistě pobídne k další tvorbě, na kterou čekáte! :-)

Když už jsme u anket, ta poslední ("Co by vás více motivovalo k napsání povídky?") skončila poměrně zajímavým závěrem: nejvíce se nedostává dobrých nápadů. Narozdíl od několika čtenářů, kterým na psaní nezbývá dost času, s nedostatkem nápadů můžeme něco dělat. Do speciálního diskuzního fóra jsme přidali několik námětů na povídky, ze kterých můžete čerpat - a samozřejmě, pokud vám nějaké dobré téma nedá spát, ale nemáte čas nebo vůli povídku napsat, určitě se o nápad podělte - třeba ji za vás napíše někdo jiný.

Přes léto se také urodilo několik povídek napsaných dvěma autory (například Poslední školní výlet nebo Pára mimo provoz od autorů Leckdo & Atlant & ebit). Výsledný text působí velmi živě a realisticky a jistě i pro samotné tvůrce bylo psaní zážitkem. Tento styl tvorby velmi vítáme, autorům fandíme a doufáme, že se přidáte i vy ostatní. 

redakce

SLOVO REDAKCE

9. června 2013 | Milí čtenáři, do letního června vstupují Ostrovní povídky zase s nějakými těmi novinkami. Začnu největší změnou a tou je nová kategorie textů na našem serveru. Jsou jí Romány a dlouhé cykly na pokračování. Všimli jsme si, že autorům těchto úzce na sebe navazujících kapitol se jednotlivé díly ztrácely mezi ostatními povídkami a dohromady vytvářely určitý chaos. Vymezili jsme tedy pro tyto texty nový prostor, přístupný z hlavního menu stejně jako ostrovní nebo obecné povídky. V horním menu se pod Číst povídky zobrazují samozřejmě všechny texty na serveru najednou.

Aby přírůstek nových povídek s létem neopadl jako voda v Praze (protože v létě jsou dovolené a na psaní je paradoxně méně času než přes rok), vyhlašujeme letní soutěž o nejlepší povídku. Může jít o text jakéhokoli typu, ať už povídku nebo kratší sérii, zaslaný od 1. června do 31. srpna. S vítězem, který bude rozhodnut opět anketou, napíšeme rozhovor, povídka bude vyznačena oceněním léta a možná ještě něco, pokud nás to něco napadne. 

Minulá anketa už skončila. Vyplynul z ní poměrně pozitivní závěr: nejpočetnější skupina našich čtenářů patří do věku do 20 let, ostatní věkové kategorie jsou obsazeny přibližně stejně. No a když už jsme u té podpory nových povídek, další anketa pokládá obtížnější otázku: Co by tě motivovalo napsat povídku? Těšíme se na odpovědi a pokusíme se podle výsledku přinést další vylepšení webu.

A poslední novinka: u každé povídky byl přidán sociální plugin  nově si tedy můžete oblíbené povídky přidávat do svých sociálních profilů (Facebook, Twitter apod.).