V několika následujících odstavcích popíšeme standardní proces publikace povídky. Systém zveřejňování je na tomto serveru redakční, což znamená, že povídku před samotným vystavením na stránkách projde editor a korektor, který zkontroluje její gramatickou a stylistickou úroveň. Povídky se ve většině případů v archivu dočkáte, v závislosti na postoji editora a množství zaslaných povídek, během dnů až dvou týdnů. Více ale níže.

1. Krok: příprava a odeslání textu

Neřešíme-li obsahovou složku (pár tipů k ní najdete zde), měl by autor nového textu (honosně řečeno "manuskriptu") dbát na jeho gramatickou správnost a vhodné formátování. Pokud si v gramatice nejsi úplně jistý, doporučujeme prohnat povídku aplikacemi typu MS Word, Libre Office nebo Google Docs, které nabízí rychlou a automatickou kontrolu pravopisu. Tyto aplikace dnes odhalí většinu překlepových chyb a není důvod je nepoužít. Texty, které z Wordu na editora vyskočí děsivě červeně podtrhané, jednoduše zkouší jeho trpělivost 😉

Formátování je důležité, protože nesprávné přidělává editorovi mnoho práce. Silně doporučujeme postupovat podle těchto zásad:

  • rukopis psát v aplikaci na PC, nikoli přímo do editačního okna webu – při automatickém odhlášení nebo výpadku tak nepřijdeš o data
  • nadpis povídky vlož do příslušné kolonky, nikoli do hlavního textu, stejně jako vyber příslušné autory povídky (nejčastěji jenom sám sebe)
  • text formátuj v editačním okně dle libosti, ale s mírou – nejlépe vypadá používání kurzívy pro zdůraznění slov, či k vyznačení přímých řečí (spolu s uvozovkami, samozřejmě), tučný řez či podtržení používej jen zřídka pro speciální účely jako jsou vložené pasáže (citace dopisů, čtení nápisů v příběhu, texty billboardů apod.) nebo uvedení místa a času následujícího děje (př. "Poblíž Hotel Plaza, Stockholm, v pravé poledne"), centrování se hodí pro oddělovače úseků textu (známé ***), hlavní text nezarovnávej do bloku, zarovná se sám
  • ke každé povídce je třeba vybrat její vlastnosti/tagy – jsou tytéž jako ve filtrování, k němuž také slouží; nejsi-li si s nějakou položkou jistý, nevyplňuj ji a nech to na editorovi
  • úryvek slouží k citaci zajímavé, přitažlivé části textu (krátkého odstavce), která se bude zobrazovat při výpisu povídek a měla by čtenářům rychle přiblížit, čemu se povídka bude věnovat a co mají čekat
  • text je možné doplnit zprávou pro editora s poznámkami či prosbou o pomoc

Po odeslání textu už nezbývá než si počkat na reakci redaktorů. V případě problémů je můžeš kontaktovat.

2. Krok: reakce editora a tvůj postoj

Obvykle se do dvou týdnů poté objeví odpověď na mailu.

  • Nemá-li editor žádné připomínky a nijak do povídky nezasahoval (případně opravil několik gramatických chyb), je povídka již publikována a zpráva je jen informativní. Tímto vše zdárně končí.
  • Pokud byl editor nucen udělat nějaké změny menšího rozsahu (hlavně jde o přeformátování, zásahy do struktury řádkování, úprava odstavců apod.), je na tobě, zda změny autorizuješ a umožníš publikaci v tomto stavu. Není-li tomu tak, musíš se s editorem domluvit jinak.
  • Může se stát, že z nějakého důvodu editorovi text nevyhovuje a doporučí ti jeho úpravu či dokonce přepsání jeho částí. Důvodem bývá množství gramatických a stylistických chyb, velmi nevzhledné formátování, nebo problémy s dějovou složkou povídky či porušení pravidel serveru. Text k další editaci najdeš na stránce po přihlášení a měl bys jej upravit podle návrhů co nejdříve, dokud si editor pamatuje, v čem spočívaly jeho výhrady. Po odeslání změněného textu pokračuje proces znovu.
  • Zřídka a v opodstatněných případech se editor může vyjádřit k úplnému zavržení textu, pokud nabyl dojmu, že je již neupravitelný a problémy jsou velmi obecného charakteru. Příklad si jistě umíš představit sám. Autor se ale nemusí zaleknout a nevzdávat se a přijít s povídkou novou.

Komunikace s editorem ohledně konkrétní povídky probíhá prostřednictvím kolonky "poznámka" v editaci povídky. Text v poli se nevymazává, ale odpovědi a reakce se píšou za něj.