SLOVO REDAKCE

28. říjen 2022 | Milí čtenáři, milí autoři,

v říjnu před deseti lety se na neznámém webu se záhadným názvem Ostrovní povídky objevily první autorské texty. K našemu překvapení plných osmnáct kousků originální gay fikce. I když tehdy četlo OP jen pár návštěvníků a vyhledávače zobrazovaly web asi na padesáté stránce, tušili jsme, že má smysl vytrvat. Těch osmnáct skvělých povídek nám totiž slibovalo, že si OP čtenáři dřív nebo později najdou.

Kluci ze vsi a městaA taky že našli! Během těch deseti let u břehů Ostrova zakotvilo na kratší i delší dobu přes 150 autorů (někteří jsou s námi po celou dobu!) a postupně vytvořili na téměř dva tisíce textů, z toho 400 povídek, 200 povídkových sérií a na 28 románů. Vydali jsme 7 sborníků a 2 knihy. Pod povídkami jste si vyměnili skoro 16 tisíc komentářů, přečetli 59 našich Slov Redakce a texty našich autorů jste si přečetli... a teď se držte: 10 milionkrát. Jak je tedy vidět, dnes jsou OP nejen archivem dekády vývoje česko-slovenské gay-erotické literatury, ale také místem čilého komunitního života čtenářů a autorů, útočištěm jejich inspirace a svobodné tvorby, bezpečným prostorem naší romantické a erotické fantazie.

Poslední dny nám ovšem krutě připomněly, že tato safe spaces, bezpečná místa, jsou cenná a nejsou samozřejmá. Že být tím, kdo jsme, a žít životy a snít sny, které chceme, vyžaduje i v dnešní době odvahu a podporu. OP byly, jsou a vždy budou takovým Ostrovem Podpory. Za Redakci můžeme slíbit, že tento Ostrov budeme pořád chránit pro všechny, nebudeme ho zpoplatňovat ani jinak omezovat, naopak – bude vždy svobodně otevřený všem, kdo na něm budou chtít přátelsky žít. Slibme si, že na Ostrově budeme dál respektovat všechny barvy duhy a jedinečnost každého z nás. To je nejlepší dárek, který můžeme OP k 10. narozeninám dát, a nejmocnější způsob, jak "náš" svět bránit.

Ale abychom si k výročí dali přesto něco trochu hmatatelnějšího, připravili jsme další tématický sborník, tentokrát o Klucích ze vsi a města – sestavený opět z vašich originálních příběhů za celou historii OP. Tak to oslavme připomenutím si už legendárních, ale i novějších povídek ze zlatého fondu.

Všem děkujeme za věrnost a těšíme se, jaká literární dobrodružství na nás autoři chystají a kam naše OP za příští dekádu dovedeme. Vše nejlepší nám všem! 😊

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

3. duben 2022 | Milí čtenáři, milí autoři,

od posledního slova redakce se toho hodně změnilo. Po téměř deseti letech existence OP tím tentokrát nemáme na mysli počasí. Spolu s vámi cítíme úzkost nad lidským šílenstvím, o kterém jsme si mysleli, že se do Evropy už nikdy nevrátí. Nečekali jsme, že to kdy řekneme, ale s hořkým údivem si uvědomujeme, že se naše OP oproti světu tam venku stává takovým malým ostrůvkem normálnosti. Ať už se tedy v běžném životě s obtížností této doby pereme, jak se dá, pojďme si na nekonečných plážích Ostrova vytvořit skryté útočiště v barevných světech, příjemné místo k nadechnutí. Můžete napsat svým přátelům nebo oblíbeným autorům soukromou zprávu, nebo se povzbudit v komentářích a nebo napsat hřejivý příběh, nad kterým dumáte už dlouho.sberac vina

Byli bychom opravdu rádi, kdybyste na OP dokázali nabírat sílu a odvahu na to čelit a pomáhat světu tam venku. Protože to je to, co jde OP nejlíp a čím se tady můžeme vzájemně podpořit. OP je totiž Ostrov Podpory.

A v tomto duchu nás těší, že můžeme vyhodnotit anketu Povídky roku 2021. Vybírali jste z řady skvělých autorů a originálních textů – komu se tedy poštěstilo dostat se na stupínky vítezů? Milí čtenáři a milí autoři, v kategorii Romantika titul Povídka roku vyhrává… Ian za svou sérii Calamares! Gratulujeme! Klasickou kategorii Klasika opanoval... Miky se svojí Story of My Life! Krásný text, díky! A nejlepší tvrďárnou roku 2021 v česko-slovenském literárním prostoru se stává… nebo stávají… Kluci z parku od KinkyGay! Rovněž blahopřejeme! A nakonec oceněným románovým dílem předešlého roku jste zvolili… Soukromé blues z pera HonzyR.! Gratulujeme! Štítky "Povídka roku 2021" už letí na vaše texty. ;-)

Jako každý rok, i tentokrát bylo těžké vybírat ze skvělých autorů ty oceněné. Takže čest i všem nominovaným: díky za vaši práci a pišme dál a víc, ať je příští rok… vybírání minimálně stejně těžké :-)

Mnoho sil a radosti do další práce na OP přeje
Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

14. únor 2022 | Milí čtenáři, milí autoři,

posledních pár dní se nám Valentýn krásně proháněl na bílém koni po různých koutech republiky a my si užívali romantické závěje, roztomilé sněhové jazyky, anketu o povídky roku, stopy srn vyšlapané do stezky… Říkali jsme anketu? Ale jistě, jako každý rok, i tentokrát vyhlašujeme na přelomu zimy a jara hlasování o nejlepší povídky za rok 2021! Pojďme se tedy podívat na letošní bojovníky.

discobolos

V kategorii Romantika se utkají: lan a jeho Calamares, HonzaR. s Kukačkou pod třešní, zmetek s povídkou Plášť s peřím z ledňáčka, Isiris a její Srdíčková izolepa a Marcelův Úsmev.

Za kategorii Klasika byli nominováni: dexx07 s povídkou ’75ᵗʰ, dvojice HonzaR. a Kev1000 a jejich Freeride, zmetkův Chameleon, Morální dilema od Rozteklé duhy a peleton uzavírá Miky se svou Story of My Life.

Kategorii Tvrďárna letos reprezentují: Isiris s El Diablo, KinkyGay a jeho Kluci z parku, Hrášek a Kniha knih, dále Kolibřík od P.Waitse a nakonec maxim a jeho Viki.

A poslední kategorií jsou Romány, kam se probojovali: Kamil a Ben od Isiris, Oliver z pera visions_of_dream, aduška se svým Samuelem, HonzaR. a Soukromé blues a konečně Alianor s King of Deathtown a jejich Valčepo.

Na valentýnskou tradici se názory různí, ale doufáme, že nikdo nezanevřel na tradici OP anket :-) Udělejte si dobrý čaj nebo kávu, prolistujte znovu tyto skvělé povídky, zavzpomínejte na jejich hrdiny a hlasujte pro své favority pečlivě a odpovědně. Přece jenom, posíláte tím vašim autorům pohlednici okouzlení, obdivu a podpory. Přímo ze srdce. No, nemáme pravdu?

Hezký a romantický Valentýn vám všem přeje

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

31. prosinec 2021 | Milí čtenáři, milí autoři, milí Ostrované,

je opět poslední den v roce a ideální čas se tradičně ohlédnout zpět. Ať už byl tam venku ten rok, jaký chtěl, ve světě OP to bylo skvělých 12 měsíců. I letos probudíme jinak spící statistiky: tak tedy "databáze, databáze, kolik se toho v roce 2021 na stránkách urodilo?"PF 2022

Na OP jsme od 51 autorů dostali, opravili a publikovali celkem 373 povídek (což je víc než 1 denně!), z toho 242 v žánru romantika, 71 kousků v klasice a 60 tvrďáren. Podrobně projít a editovat takovou kupu byla fuška, které se ujalo 6 našich korektorů a členové redakce. A tyto kvalitní texty doputovaly tam, kam měly: na stránkách si je přečetlo skoro půl milionu návštěvníků, což musí každému našemu autorovi vykouzlit úsměv na tváři 😊 Z některých vybraných povídek jsme také sestavili dva sborníky OP, takže jich u nás najdete už rovných šest.

Za uplynulý rok jsme také zvládli OP vylepšit o online chat, který je stále oblíbenější, přidali podporu pro smajlíky v textu (stiskněte klávesu WIN+tečka) a umožnili vyhledávání povídek podle autora. Uspořádali jsme také literární soutěž, ze které jste si odnesli kromě tří ocenění také poukazy na nákupy.

Ale podařilo se nám pro vás nachystat ještě jednu věc, kterou jsme vám ještě neoznámili a nechávali si ji jako překvapení. Všech šest sborníků jsme vydali prostřednictvím sítě Google knihy jako e-booky, které si lidé mohou stahovat zdarma. Knihy s vašimi texty se teď dostanou i ke čtenářům mimo rajón OP, dostanou se do světa. Jelikož knihy získaly své vlastní identifikační číslo, můžeme je všichni považovat za skutečně publikované. Pro mnohé autory to tak může být první vydání jejich díla, tak doufáme, že si ho náležitě užíváte! 😊

Ve světle těchto úspěchů naší komunity jsme v Redakci hrdí ještě na jednu věc: že nám to nestouplo do hlavy. Že zůstáváme skromní. Že se na webu nikdo nesnaží vydělávat, že jej necháváme i přes spoustu nabídek bez reklam a zdarma úplně pro všechny. O to víc si vážíme, že 17 z vás (najdete je mezi Patrony) naši činnost podpořilo 56 příspěvky – bez vás bychom provoz serveru a vylepšování stránek neutáhli a moc vám za dobrou vůli děkujeme. Pokud máte OP rádi a líbí se vám, jak je děláme a kam směřují, budeme rádi za podporu i v příštím roce.

Do nového roku 2022 přejeme naší OP komunitě hodně inspirace, radosti z tvorby, vzrušení z poznávání nového v erotice i stylistice a vůbec všechno, co nám tam ve světě venku může trochu chybět. Těšíme se na další super rok. OP 2022!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

31. říjen 2021 | Milí čtenáři,

zlaté barvy opanovaly stromy a čekají nás poslední dny teplejšího podzimu. S každým dalším dnem budou teploty klesat, dny se zkracovat, stromy shodí tu rozmanitou paletu tónů a zbydou jen holé větve. To, co lidem tam venku může připadat jako nastupující sezóna splínu, je pro nás věrné OPéčkům jenom další dobrá příležitost se zamotat do deky a s čajem, kafem, nebo jiným drinkem se pustit do psaní nebo čtení gay erotiky. A nejen to. Ve světě OP můžete sdílet postřehy k povídkám a nebo prostě pokecat tak trochu jinak, než je dnes na sociálních sítích typické. Každý podzim a nastupující zima nám připomíná, co všechno pro nás OP jsou a čím se nejen pro nás staly.

Muži a kluci

Jak jsme slibovali, přinášíme do podzimního času další povzbuzení ve formě 6. sborníku OP na téma… "kluci a muži", "mladíci a chlápci" nebo prostě "na věkovém rozdílu nezáleží" :-) Přiznejme se, že snad všechny už nějaká taková situace napadla: třeba jak takový 19letý skejťáček obejme top manažera akciové společnosti. Nebo vysokoškolský student zamyká dveře ministrovy pracovny. Jenom je otázka, jestli se díváte očima mládí nebo zkušených matadorů. Ve sborníku najdete desítku textů, ve kterých si všichni přijdou na své – od romatických spojení duší až po akčnější jízdu dvou protikladů. Autorům k vydání povídek samozřejmě gratulujeme a věříme, že si sborníky najdou opět cestu ke všem, které dobrá gay erotická literatura může zajímat.

Tak tedy neklesat na mysli a těšit se na nové i nově vydané povídky.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

1. května 2021 | Milí čtenáři,

teploty se nám opět vyšvihly do dvouciferných hodnot, třešně rozkvetly, začíná se opět objevovat pozitivní nálada a snad znovu začneme žít trochu společensky. A i kdyby to ještě chvíli trvalo, vypadá to, že na OP není o sociální kontakt nouze. Jsme rádi, že nově zprovozněný chat si našel své místo na slunci a hojně ho využíváte. Snad jste kvůli dlouhým nočním debatám nepřišli o svůj spánkový rytmus ;-) O to víc nás těší, že nápad na chat nepřišel z řad Redakce, ale všimli jsme si ho v diskuzích pod povídkami. Ukazuje to krásně, že OP vytváříme společně a že to tu budeme mít takové, jaké si to uděláme.

Pomůcka v hlavní roli

Hlavní novinka dnešního slova redakce ale z této redakce pochází. Jak už napovídá obrázek, na prvního máje přinášíme slíbený sborník, v pořadí už pátý, věnovaný nejoceňovanějším pěti povídkám v nedávné soutěži Pomůcka v hlavní roli. Záměrně ale povídky neřadíme v pořadí stupínků vítězů, protože všechny oceněné kousky byly skvělé a zaslouží si stejné šance u čtenáře sborníku. Kdo ví, sborníky budou mít vždycky dobře viditelné místo v naší OP knihovničce, tak třeba za dlouhé roky si noví čtenáři nebo i OP veteráni budou říkat: "Tak tahle povídka určitě tehdy vyhrála první místo! Jiná to ani být nemohla." Pohledy zpět, vzpomínky a snění o minulosti mají takový hřejivý charakter. S podobným úsměvem snad budeme vzpomínat na to, jak na toho prvního máje kvetly třesně a jak jsme na OP chatu trávili chvíle covidové samoty.

Tak ať ty OP chvíle stojí za to!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

28. března 2021 | Milí čtenáři, milí autoři,

dnešek si pro vás připravil dvě překvapení. Jedno byl přechod na letní čas a druhé, o dost příjemnější, je vyvrcholení jedné velké události – naší první povídkové soutěže o ceny! S výsledky vás dlouho napínat nebudeme, konec konců vavřínové věnce vidíte na obrázku vedle. Moc tedy gratulujeme našim vítězům: 1. místo získává HonzaR., 2. místo přísluší Isiris a Hrášek obsazuje 3. bronzový stupínek. Zabodovali jste u širokého čtenářstva nejen z OP, ale také Gaymegastoru, stejně jako u poroty složené z redakce OP a kluků, stojícími za zmíněným e-shopem, a to se svými povídkami Budeš můj Valentýn?, Punčová a Kniha knih. A máte být na co hrdí. Nejen že jste svými texty udělali spoustě lidem den zase o trochu lepší, ale navíc děláte dobré jméno česko-slovenské gay erotické literatuře! A zasloužíte si nejen dík, ale také slibované ceny :-) HonzoR., můžeš se těšit na slevu v hodnotě 2 000 Kč na Gaymegastoru, Isiris dostává 1 000 Kč a Hráška potěší pětistovka. Brzy vás kluci zkontaktují a ceny vám elektronicky pošlou.

Soutěž 2020 vítězové

Ale tím dárky nekončí! Někdy tři stupínky nestačí a my si to při vytváření žebříčku znovu uvědomili. Rozhodli jsme se tedy odměnit prvních pět autorů tím, že jim z povídek vytvoříme vlastní speciální e-book. A kdo že se do této pětice ještě probojoval? Svými povídkami porotu i veřejnost upoutali ještě… Zmetek se svým Kámošem (4. místo) a Vikys s povídkou Příležitost (5. místo). I vám gratulujeme a e-book bude v následujících týdnech k dostání v sekci Sborníky. A s touto autorskou pěticí bychom také rádi udělali malý rozhovor – kdy a jak se to semele, ještě nevíme, ale určitě se o tom včas dozvíte :-)

Někdy je ale těžké povídky porovnávat. Každá je unikátní a svým způsobem výjimečná. Chceme proto poděkovat vám všem, kdo jste se do soutěže přihlásili a bojovali se svými nápady, talentem a autorskou chutí. A jako poděkování vám, ostatním autorům i čtenářům, podporovatelům a přátelům OP, vyhlašujeme… Velikonoční maraton! Ode dneška až do Velikonočního pondělí budou vycházet hnedka dvě povídky denně. Těšíte se? Máte na co!

A to je pro tentokrát vše. Doufáme, že jste z novinek rádi, užívejte si home office a ideálně ve společnosti OP!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

6. března 2021 | Milí čtenáři,

sníh, 15° ve stínu, fujavice, pak zase odpolední "babí léto". Jako na horské dráze se necítí jenom počasí, ale také na OP to pádíme šusem. Máme pro vás hned tři novinky, všechny jako obvykle příjemné :-) Pojďme na to!

soutez 2020

A máme tu vyhlášení povídek roku 2020, toho numerologicky silného roku. Tadadáá. Vážení spoluobčani Ostrova, je mi velkou ctí otevřít tento galavečer malým ostrovním vtipem, momentík… "Takhle přijde zmetek do kavárny a…", pardon, vlastně on přijde na pódium! Vítězem nejlepší povídky roku v kategorii romantika se totiž stává… zmetek se svými Šedesáti šesti! Gratulujeme. Projev tě poprosím do komentářů… Krásná slova, děkujeme. A nyní: do absolutního čela v kategorii klasika se probojoval… Leckdo a jeho Hledači pokladů! Prosím, sem vedle zmetka. Taky gratulujeme! A dále tu máme kategorii nejobávanější, tvrďárny. A tu vyhrává… Petřík díky Ondrově převýchově! Pojď mezi nás, gratulace. A do čtveřice všeho dobrého tu máme kategorii romány, kterou ovládla… Isiris a její dvojice Kamil a Ben! Prosím, taky na pódium, moc blahopřejeme! Takže milí přátelé, určitě mluvím za všechny příslušníky OP světa, když vám poděkuju za super práci a mnoho příjemných chvil.

Když už jsme to otevřeli takto velkolepě, měli bychom oznámit v podobném duchu i ukončení další soutěže, tentokrát o ceny ve spolupraci s Gaymegastore.cz. Do termínu nám dorazilo 14 soutěžních povídek, které byly také publikované na blogu našeho partnera. Nyní už jen zbývá vybrat vítěze, kteří si odnesou poukazy na zboží dle výběru. Připravili jsme pro vás speciální anketu, tak prosím neváhejte a spolurozhodněte o trojici nejlepších. A neotálejte, anketa se může uzavřít již po dvou týdnech!

Možná jste tyto dvě události tak trochu předvídali, ale co ta třetí velká novinka? To neuhodnete, i když jste si o to tak trochu řekli sami :-) Tak tedy, podívejte se do levého menu dolů a najdete tam… první OP chat! Ano, dnes spouštíme možnost chatovat, povídat, nebo prostě jen veřejně klábosit o čemkoli, co máte zrovna na srdci. Chat je otevřený pro všechny registrované uživatele, takže pokud ses ještě nepřihlásil, tohle je ideální příležitost si účet založit. Tak doufáme, že se bude líbit a berme to jako další krok k ještě větší pospolitosti naší komunity.

Tolik k březnovým novinkám a přejeme, abyste na OP i v tomto měsíci zažili mnoho příjemných chvil této nelehké době navzdory.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

31. ledna 2021 | Milí čtenáří,

přišla pořádná zima. Po letech studeného bláta konečně bílé horizonty, kam se podíváte. Vločky včera klidně a vyrovnaně plachtící na střechy domů dnes vystřídaly přímo chuchvalce sněhu velké jako víčka od zavařovaček unášené větrem přímo proti oknu. V Redakci máme rádi to hemžení za okny, to zimní divadelní představení skromnosti, které nehraje pro diváky, ale přesto je má.soutez 2020

Na OP je to jiné, u nás je publikum důležité a dáme na něj :-) A proto ani letos neporušíme tradici a vyhlašujeme numerologicky silnou anketu o Povídku roku 2020. Vybírali jsme z 319 publikovaných textů podle hvězdičkového hodnocení a do finále tentokrát zařadili maximálně po jedné práci od autorů s nejvyšší oblibou čtenářů. Celkem můžete vybírat svého favorita mezi 20 povídkami, opět rozdělenými do kategorií. V romantice se umístili Isiris: Onzmetek: Šedesát šestJacq: The Game BeginsDušan Bartoň: Vzpomínky a nebi: Začátek; do klasiky se nominovali Leckdo: Hledači pokladů, zmetek: Já jsem ten druhý, Pip: Jednou večer, v jednom baru, Vikys: Naděje a LittleGiant: Čalouníktvrďárny letos reprezentují Alianor: Důkaz, Hrášek: HernaKinkyGay: Kluci z parkuPetřík: Ondrova převýchovaDominantniPraha: Tohle se mu nebude líbit a mezi romány o vaši přízeň zabojují Alianor: 2020, Isiris: Kamil a Ben, Ron: Kieran, nebi: Noc a den a HonzaR.: Soukromé blues. Takže popřemýšlejte, klidně se znovu začtěte a nezapomeňte: na vašem hlasu záleží! #VoteOP :-)

A pokud jste svojí práci mezi nominanty neobjevili, nevěšte hlavu. Připomínáme, že soutěž o ceny ve spolupráci s Gaymegastore.cz o Nejlepší tématickou povídku je v plném proudu a zbývá už jen měsíc do konce. Se svým textem se přihlásit může každý, ostřílený OP profík, stejně jako příležitostný autor i nováček, který zašle svoji prvotinu. A právě nováčky bychom rádi povzbudili. Ukažte tu pravou OP odvahu a jděte do toho po hlavě. A pokud by se hodila inspirace, jak začít, pište si: "Všechno začalo vločkou velkou jako víčko od zavařovačky. Dost možná ještě větší…"

Pevnou ruku nad hlasovací urnou i klávesnicí přeje
Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

31. prosince 2020 | Milí čtenáří, milí autoři, všichni milí Ostrované,

rok 2020 byl opravdu nemilý a složitý. Pojďme se ale jako tradičně ohlédnout za statistikami, které nás nebudou děsit: pozitivními čísly na OP. Byl to totiž opět rekordní rok. Publikovali jsme z pera 35 autorů celkem 319 kvalitních povídek, o 120 víc než minulý rok. Skoro 3 miliony slov si odvážně vzalo pod taktovku našich 6 korektorů. Všem vám děkujeme, protože toto jsou vážně heroické výkony!

pf2021

Ostrovní povídky jsou stále oblíbenější a my jsme za to moc rádi. Na stránky zavítalo přes 400 tisíc čtenářů, kteří zde mohli najít už přes celou tisícovku textů – nečekali jsme, že tuto magickou hranici pokoříme tak brzy. Jako vždy, více jste psali romantiku (178 povídek), ale ani klasika (64) a tvrďárny (77) nezůstávaly tolik pozadu. OP v roce 2020 publikovaly také dva sborníky (Kieran a Jiné světy), které si razí cestu i mimo komunitu na OP. Ve stále větší známost vstupují OP taky díky soutěži o ceny, kterou pořádáme ve spolupráci s Gaymegastore.cz, ale také díky rozhovoru pro magazín LUI.

Za úspěchem OP nestojí ale jenom práce Redakce, korektorů a autorů, ale také podpora vás, čtenářů. Během roku 2020 přispělo na provoz 6 z vás, někteří dokonce pravidelnými příspěvky. Všem vám velice děkujeme. Pokud cítíš, že bys také rád přispěl, udělat to můžeš zde přes bezpečnou platební bránu. A nebo nás podporuj jinak – šiř naše dobré jméno a čti naše podívky. Ať už se rozhodneš jakkoli, hlavní je, že nám zůstáváš věrný :-)

A na závěr by to chtělo zamyšlení do budoucna. Rok 2020 nás ale naučil, že plánovat se dá jenom skromně, život se stejně nějak zařídí. Místo úvah nad dalšími akcemi a nápady nad rozvojem OP si radši popřejme, ať si udržíme to, co je na OP dobré a výjimečné: nezkrocenou originalitu a odvahu autorů, pevnou vůli a vytrvalost korektorů, upřímný čtenářský zájem a trochu toho našeho nadšení z Redakce. Hezký a klidný rok 2021 vám všem!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

15. listopadu 2020 | Milí čtenáři, milí autoři,

je to tady! S chladnými listopadovými dny už nemusíme bojovat videi s hodinovou smyčkou hořícího krbu, ale tvůrčí aktivitou se špetkou férové soutěživosti. Po rozsáhlejších přípravách pro vás ve spolupráci s e-shopem Gaymegastore.cz vyhlašujeme soutěž o nejlepší gay-erotickou povídku s libovolnou erotickou pomůckou nebo hračkou ve hlavní roli. A tou může být cokoli, od běžného kolíčku na prádlo či tkaničky přes ikonické a osvědčené propriety, až po sofistikované rafinovanosti, které překračují fantazii redakce. Podstatné je, aby povídka byla originální, jednodílná, doposud nepublikovaná a aby erotická pomůcka byla v příběhu dobře zakomponovaná. Představte si třeba, že by mělo viktoriánské dildo ze slonoviny a alabastru vyhrát Oscara za nejlepší hlavní roli v povídce o nezdařené loupeži na Victoria Street. A nebo za nejlepší zvuk.

soutez 2020

Díky tomu, že soutěž spolupořádáme s naším partnerem, můžeme vám poprvé v historii OP nabídnout pořádné ceny pro první tři místa – jsou jimi poukázky na nákup čehokoli na zmíněném e-shopu v hodnotě 2 000, 1 000 a 500 Kč. A nemusíte je uplatnit jenom na výrobky z alabastru, výhru můžete proměnit třeba za trička nebo plavky.

Do soutěže můžete povídky posílat přes odkaz Napsat soutěžní v hlavičce stránek a to ode dneška do 28. února 2021. Povídky po korektuře vyjdou jako běžně na OP s označením, že jsou soutěžní, a také na blogu Gaymegastore.cz – dostane se jim tedy ještě krapet víc publicity. O výhercích rozhodne porota složená z naší redakce a redakce e-shopu a také hlasování vás, čtenářů, v anketě. Autoři mohou posílat i více soutěžních povídek, třeba v různých stylech, aby si zvýšili šance. S vítěznými autory plánujeme udělat rozhovory. Další detaily najdete v pravidlech.

Rádi bychom, aby se do soutěže přihlásilo co nejvíce povídek, nejlépe i mimo vody OP. Proto se pokusíme dát o akci vědět i na jiných webech a magazínech. Pokud vás napadá nějaký tip na medializaci, sem s ním :-) Zároveň bude skvělé, pokud o soutěži řeknete lidem, které by to mohlo zajímat. Třeba máte kamaráda, co povídky jen čte, ale ještě nic napsat nezkusil. Nebo píše, ale do šuplíku. Nebo nepíše ani nečte, ale mohl by! Konec konců, jak velká akce se z toho stane, je na nás všech. Tak tedy přejeme hodně fantazie, odvahy a bojového ducha všem autorům i těm, kdo je podporují a fandí jim!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

28. října 2020 | Milí čtenáři,

pozdní říjen přišel brzy a s ním nejen podzimní atmosféra ve stylu pečené dýně, ale také státní svátek, oslavující založení Ostrovních povídek 28. října 2012 jako samostatného československého webu pro gay erotiku. Jako připomenutí této události nejdeme dnes do práce a letos navíc po 21h ani ven, takže se máme plno času se začíst do nových přírůstků na OP.

Jiné světy

Jako každý rok, i tento jsme se pokusili dát našim autorům a čtenářům malý dárek k 8. výročí webu. Vlastně to budou dárky dva. Tím prvním je nový sborník  Jiné světy z výběru povídek s tématikou fantasy, sci-fi a vůbec fantazií přesahující běžnou zkušenost. Do výběru se dostalo deset kousků, věříme, že se budou líbit a že si v Jiných světech najdete ty, které vám pomůžou zapomenout na těžkosti toho našeho. E-book si můžete stáhnout do čtečky nebo mobilu, případně si ho můžete otevřít přímo z webového prohlížeče přes odkaz. Budeme rádi, když elektronickou knihu budete šířit nebo ji zmíníte na vhodné platformě.

Na druhý dárek si musíte počkat do poloviny listopadu. Akce, kterou připravujeme, se na OP ještě neobjevila a doufáme, že to bude událost, která odmění šikovné autory a možná přesvědčí k publikaci svých textů i ty, kteří zatím píší do šuplíku. Zkrátka: nabruste si pera, vyčistěte klávesnici a otřete monitor! Tolik pro tuto chvíli a nechte se překvapit :-)

Rádi bychom k dnešnímu svátku popřáli další úspěch, vytvalost a pevné zdraví nejen OP, ale i vám všem, kdo je čtete, kdo je píšete a kdo jim dodáváte kus ze sebe. Protože OP nejsou ani tak web o povídkách, ale o odvážných a tvořivých lidech, kteří stojí za nimi. Dávejte na sebe pozor a i přes všechny nesnáze nezapomínejte snít. Třeba o jiných světech.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

16. června 2020 | Milí čtenáři,

ano, víme, do české kotliny dorazila tropická vedra a kluci v pražských parcích sundávají trička. Takže podle naší OP definice už začalo literární léto. Jsme rádi, že jste i v těchto horkých dnech zavítali na OP. A dobře jste udělali. Podívejte se na hlavní stránku pozorně a řekněte, co výjimečného se stalo. Napovíme: hledejte vlevo… trochu níž… :-)

ostrov navsteva small

Správně. Na OP jsme právě vydali povídku s pořadovým číslem 1000! Je to pořádný milník, další podobně kulaté vydání nás čeká až za mnoho let. Tisíc povídek, to je… opravdu hodně :-). Abychom si to lépe představili, dělá to odhadem nějakých 15 tisíc stránek, které by po vytištění vydaly na 30 tlustých knih a zabraly vám celou polici v knihovně. A ta by se prohýbala pod 20 kg gay-erotické fikce.

Víc jak polovina, tedy něco přes 11 kg, zaujímá romantika, na druhou stranu tvrďárny si i se svými 3 kg upoutaly o polovinu víc čtenářů. Novely, tedy příběhy na pokračování, píšete nejčastěji, více přečtení ale získávají rychlé povídky, kterých máme na skladě 288 kousků. Skoro 14 kg příběhů je o erotice mezi dvěma postavami, jakmile se ale v některé objeví 3 a více, zajímá vás ještě více ;-) Nejvíc povídek se odehrává v domácím prostředí, nejčtenější se zase týkají školy nebo nějaké akce na veřejnosti, naopak čtenáře moc netáhnou fantasy a sci-fi (tak pojďme tuhle statistiku vylepšit nějakou přelomovou scifárnou!). Autoři při plánování svých postav nějčastěji sáhli po atletických tělech, nejoblíbenější jsou ale mladí "zajíčci". A když dojde na věc, čtete nejradši o skupinových akcích a láká vás i trochu toho násilí.

Jak vidíte, knihovnička je to různorodá. Ukazuje nám, že autorské a čtenářské erotické tužby se mohou trochu lišit a že až jejich spojení dělá ty pravé OP. Potřebujeme se, tak do další tisícovky diverzitě zdar!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

1. května 2020 | Milí čtenáři,

je ranný květen, první máj, na OP je lásky čas. Lásky k dobré a originální literatuře o všech podobách gay lásky. A my máme tu možnost dnešek oslavit opravdu stylově – vydáním prvního románového ebooku z autorské série od Rona. Pojďme si ten dárek tedy rozbalit společně :-)

Kieran

Příběhy mladého Kierana jistě znáte. Tento klučina si získal srdce nejenom fandů tvrďáren (nebo v žargonu vědeckém BDSM) pro svoji autentičnost a nesmlouvavost realistických popisů, ale také nenapravitelných romantiků, protože jeho příběh se odehrává ve vskutku romantických kulisách. Irsko za dob občanských bojů bylo rozpolceným světem s jinými pravidly, lidská rozhodnutí měla jiná, mnohem dramatičtější dopady a tuhost, jakou Irové tehdy zažívali při hledání vzájemné důvěry, dodnes vyvolává mráz v zátylku. Kieran, přes všechny svoje eroticky urputná a možná i krutě pudová dobrodružství, ukazuje čtenářům, že každému jde nakonec jen o kousek toho opravdového z člověka. A jak tuší mnozí, kdo Kieranovy příběhy už četli, toto je ten jediný ohled, ve kterém je Ronův román skutečně extrémní.

Zkompletovaný první díl románu Kieran si můžete stáhnout jako ebook v sekci sborníky. Kapitoly doprovází autorská předmluva a doslov a doplňují ho dvě originální ilustrace – malby Kierana, jak si ho představuje jejich autor RR.

Doufáme, že si tedy májový dárek všichni řádně užijete. Třeba někde pod rozkvetlou třešní, o půlnočním máji a třeba s rouškou na půl žerdi.

Vaše Redakce

Aktualizace 24. května 2020: Stahujte i druhý díl románu Kieran ve formě ebooku!

SLOVO REDAKCE

12. dubna 2020 | Milí čtenáři,

jaro se sebou do Prahy přineslo nezvyklé úkazy: magistrála se dá přejít na červenou volným krokem, Karlovou ulicí se v poledne projdete bez ztráty peněženky a psychické soudržnosti, na Uhlířském trhu dávají okolo desáté lišky dobrou noc a trdelníky – darmo mluvit, tyhle kolovrátky existencionální těžkosti života se nadobro přestaly točit. Ale není to jen o Praze neturistické, doma sedí všichni. A mnozí si znovu uvědomili, že k cestování nepotřebujeme instagramový účet ani trdlo, dost často stačí jen naše fantazie. Autoři a čtenáři OP o tom ví své a v těchto nelehkých týdnech se na webu objevuje snad povídka denně.

jaroA jakou čtenářskou oblibu měly autorské fantazie v předchozím roce? Dnešním dnem zastavujeme hlasování do ankety Povídka roku 2019 a pojďme se podívat na vyhodnocení. V kategorii Romantika se nominovala celkem 4× nebi, ale nakonec první pozici obhájil Alianor se svým Hrabětem Dračího řádu. V sekci Klasika se rozjel těsný souboj mezi Ronem a Pipem, ze kterého vyšla vítězně Ronova Hodina mezi psem a vlkem. Za to Tvrďárnu opanovala Petříkova Ondrova převýchova (převýchova to byla Ondrova, ne Petříkova) a v závěsu za ním Výpalné od Rona. Na rozdíl od ostatních kategorií, v Románech byla situace jasná od počátku: vaše srdce si získal Ron svým propracovaným dílem Kieran. Všem oceněným, ale i nominovaným gratulujeme a jsme rádi, že tu s námi jste. Konec konců, takhle my tu anketu čteme :-)

A právě s jedním ze zmíněných autorů se nám hlavou honí zajímavý nápad, který se pokusíme v následujících týdnech zrealizovat. Pokud to vyjde, máte se na co těšit ;-)

Zůstaňte tedy optimističtí, jste-li z Prahy, projděte se po starém městě (jdete totiž do parku), a užívejte si svoje fantazie na OP!

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

16. února 2020 | Milí čtenáři,

nebyla to úplně zima podle J. Lady, ale alespoň jste nemuseli vytahovat sněhule a podírat se Václavákem, náměstím Svobody, Prokešově náměstím, Sedláčkovou ulicí, třídou Kosmonautů, Mýtskou ulicí, Tyršovými sady nebo třeba ulicí Dr. Stejskala v nemravných záplavách špinavého, mokrého a studeného sněhu. Buďme rádi za letošní bláto s léčivými účinky. Discobolos

A co takhle ještě terapii dobrou povídkou? S počátkem nového roku přichází očekávaná anketa o Povídku roku 2019. Redakce pečlivě prošla všech 200 autorských textů a vybrala ty s největším ohlasem čtenářů. Opět jsme je kvůli fér play rozdělili do 4 kategorií, ve které se utkají o vaše hlasy. Uvařte si tedy čaj nebo kávu a připomeňte si tyto finalisty (a klidně se znovu začtěte).

V kategorii Klasika se nominovali tito autoři: Ron se svými třemi povídkami Hodina mezi psem a vlkem, První sníh a Schodišťová lampa, dále pak Pip a jeho Šikovně rozlité frappé a kategorii uzavírá Ryba z volné ruky od autora Full.of. Kategorii Romantika ovládla autorka nebi a její Svatba, VýtahOblek a Pekelník a k ní se probojoval Alianor s Hrabětem Dračího řádu. Kategorii Tvrďárna reprezentují Ron a povídky Výpalný a Antický svět, Alianor a jeho Profesorův mazánek, Petřík se svou Ondrovou převýchovou a výčet uzavírá infeg s Výcvikem na farmě. A autorsky nejpestřejší je letos kategorie Román, kde najdeme Rona a jeho Kierana, nebi s Nocí a dnem, Kashttanovo Zažehnutí, TROYAT s Cukrovou horou a kuscheltyp a jeho Můj problém.

Vybírejte a hlasujte uvážlivě, není to leckdy jednoduchá volba. Najděte si čas a začtěte se ještě jednou do těchto skvělých příběhů a jsme si jistí, že nakonec najdetě svého favorita :-)

Tak hodně štěstí autorům do nastávajícího klání a mnoho zábavy čtenářům při volbě.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

31. prosince 2019 | Milí čtenáři, milí autoři, milí Ostrované,

náš starý rok 2019 se chýlí ke konci a tak jako všem ostatním i nám to nedá se neohlédnout zpět. A že to byl na Ostrově dobrý rok! Na webu se nám urodilo od 25 autorů bez jedné 200 povídek, takže víc než jeden originální text obden. Redakce a naši korektoři tak prošli odhadem jeden až dva miliony slov před tím, než jsme povídky publikovali. Uff :-)

PF2020

Psali jste opět o všem možném, ve všech myslitelných vyprávěcích stylech, tématech a žánrech. Mohli jste si přečíst 98 romantických, 37 klasických a 64 tvrďáckých povídek a navíc jsme pro vás sestavili dva tématické sborníky. Stránky za rok 2019 přilákaly 300 tisíc návštěv a texty jste si zobrazili víc než 1,2 milionkrát. A 12 z vás nás podpořilo 20 příspěvky a zařadilo se mezi patrony OP. Takže děkujeme, že jsme pro vás důležití :-) Tahle všechna čísla nám dělají vážně radost, doufáme, že i vám.

A co plánujeme na další rok 2020?

Především, OP jedou a nezpomalí :-) Rádi bychom pokračovali kromě běžného publikování a korektování vašich povídek také ve vydávání elektronických sborníků. I nadále zůstaneme neziskoví, bez otravných reklam nebo jiné komerce. Chtěli bychom také vykouknout z naší "ostrovní" bubliny a uspořádat třeba nějakou povídkovou soutěž pro trochu šiřší LGBTQ+ veřejnost. Také pořád musíme myslet na nápad začít vydávat povídkové audio-booky. Pokud by vás k těmto aktivitám něco napadalo, chtěli byste se na nich podílet nebo máte jiný nápad na další rozvoj OP, určitě nám napište a probereme to.

Děkujeme za přízeň a podporu a do nového roku 2020 vám přejeme kreativitu, která jako minulý rok pomůže obarvit gay literární svět. Tak mnoho barevných slov!

Vaše ostrovní Redakce

SLOVO REDAKCE

28. října 2019 | Milí čtenáři, barevný podzim udeřil s plnou parádou a podpořen sváteční atmosférou výročí vzniku republiky zasáhl nás docela nepřipravené. Procházeli jsme se svahy Českého ráje, nad hlavou listoví starých buků s kořeny, které musíte přelézat, ze skalních výstupků jsme dohlédli až k ještědskému hřbetu a lesům Jizerek a titěrné české Lužice. Tahle zahrádka od Porty Bohemiky po skály Krkonoš je klíč k české romantické povaze a idealismu, napadalo nás a hledali v ní inspiraci nebo myšlenku do Slova redakce ke svátku státnosti, ale také 30 let svobody.

Kluci po práci a studiu

Ano, možná si říkáte – vždyť je to jen web s gay-erotickými povídkami a ne knihovna Klementina. Ano, máte pravdu. Ale na narozdíl od odvěkého Klementina, které přečkalo všechny rozmary doby a roztodivné podoby společnosti, Ostrovní povídky mohou existovat jenom v této době. Ve svobodném světě a pro myslí svobodné lidi. Ukazují krásně, lépe než politické deklarace a statistiky statistiků, že jsme se stali společností otevřenou, velkorysou a ohleduplnou. Že víc a víc chápeme, že lidi stejně jako jejich sny a lásky jsou sice různí, ale uvnitř stejně pravdiví. A tahle skutečná svoboda v našich hlavách nepřišla sama se Sametovou revolucí ani s příbojem privatizace – tahle svoboda přišla díky úsilí nás všech, díky každému jedinému člověku, který respektuje, i když třeba nerozumí.

Na České televizi běží teď spoty, kde mladí lidé vysvětlují: svoboda je pro mě, když... S dávkou umírněné skromnosti si tedy v redakci sedáme na stůl, držíme se kolem ramen a houpeme nohama. Kamera najíždí a my unisono říkáme: Svoboda je pro nás, když běží OP. Díky vám všem za to.

 

Vaše Redakce

P.S.: K výročí jsme také vydali nový, v pořadí třetí sborník OP: Kluci po práci a studiu. Podívejte se na něj a pošlete ho dál do světa.

SLOVO REDAKCE

18. srpna 2019 | Milí čtenáři, čas letí. V předchozím slovu redakce jsme s očekáváním vyhlíželi trička dolů, teď je člověk rád za nedopnutou košili.

Sběrač vína

Doufáme, že jste si léto užili a že jeho poslední dva týdny plánujete ještě nějak zajímavě strávit. A pokud jste se právě vrátili z dovolené na Baleárech nebo z Jeseníků, zjistíte, že OP v létě rozhodně nezahálely a že se můžete těšit na pestrý nášup.

Hlavně to byla nálož více než 70 povídek! Mezi autory najdete mimo jiné třeba zmetka, Rona nebo nebi, kteří psali, snad jako by ani žádnou dovolenou neměli, a dokonce vám mohla uniknout nová série Stopař :-) Děkujeme. A právě zmetek se pro vás zasloužil ještě o jedno příjemné překvapení: tolik očekávaný rozhovor se Saavikem, kde nám autor odkrývá nejen něco o sobě, ale také, co se skrývá za jeho přezdívkou, nebo jak se mu spolupracovalo s Hráškem.

Tím tuhle letní aktualitku ukončíme a budeme se těšit, kam naše autory nasměrují první barevná podzimní rána. Do té doby se mějte a psaní a četbě zdar.

Vaše Redakce

SLOVO REDAKCE

28. dubna 2019 | Milí čtenáři, teploty v Česku atakují ty letní a mírné tropy nejsou už jen devízou Ostrova, odkud jsme se právě vrátili. A opět, jako každý rok, jdeme Prahou a oči máme na stopkách. Jak vidno, pražští kluci se jednoznačně přesunuli do tzv. Fáze první: kraťasy (podle naší Ostrovní terminologie). Je jen otázkou měsíce, maximálně dvou, a jsme ve Fázi druhé: trička dolů. Doufáme, že i v jiných končinách republiky jste na tom stejně. I když…, ono v Praze se dají najít i takové světové unikáty jako Fáze 30 – ale klikejte jen ti, co máte rádi výstavy, ostatní se budou nudit ;-)
Kluci v přírodě

Ale k věci. Nejprve napravíme malý rest z minula. Druhý tip redakce jsme před měsícem udělili Full.ofově povídce Dobré věci, která si nás získala originalitou a smyslem pro řemeslo i humor, která tuto autorskou dvojici na OP už dlouho provází. Tip na přečtení je opět pro všechny, zaujme jak příběhem s povídkovou pointou, stejně jako erotickými pasážemi a popisem světa umělců. Takže: gratulace!

Druhá zpráva je zpráva superdobrá. Co se nám rozleželo v hlavě během dovolené v národních parcích Ostrova, jsme hodili na elektronický papír a představujeme vám druhý Sborník OP, tentokrát věnovaný tématu Kluci v přírodě. Najdete tu opět výběr desítky výborných povídek, kde příroda hraje prim. Je libo romantiku na horách, nebo klasickou jízdu na exotické pláži? Nebo snad tvrdší akcičku v hlubokém lese? Tak dost slov a stahujte sborník, dokud je ještě teplý! Jo a šiřte ho! E-book je zdarma a můžete ho poslat komukoli mailem, nahrát ho kamkoli na svůj blog a podobně. Jen ať internet pozná, co jsou to OP! :-D

Poslední odstavec je vlastně jen krátká zmínka. Během našeho trmácení ostrovními krásami se tu rozhořela diskuze o OP obecně. Jsme za ni rádi a náš příspěvek do ní najdete zde.

Toť vše pro tuto chvíli a vyhlížejme tu druhou fázi!
Vaše Redakce